HISTORIA

Poświęcenie kościoła i ołtarza słusznie zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych.
„Rzeczywista historia parafii zaczyna się z chwilą poświęcenia kościoła parafialnego. Gdy nie ma świątyni, nie ma miejsca kultu. Dom Boży jest tym miejscem uobecnienia i spotkania z Bogiem. Poza tym świątynia parafialna służy przez długie lata. Odchodzą ludzie, zmieniają się duszpasterze, a Jezus Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie ciągle zaprasza nowych wiernych” – przekonywał podczas poświęcenia kościoła pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu bp Adam Śmigielski. Historia parafii zaczęła się w 1988 r., kiedy to biskup częstochowski Stanisław Nowak powołał wikariat terenowy obejmujący ulice Koszalińską i Lubelską, a do jego tworzenia oddelegował ks. Jarosława Wolskiego. Rok później 08.06.1989 roku bp Nowak erygował parafię, która objęła wspomniane ulice i dwie dodatkowe – Łomżyńską i Mielecką. Powołanie wikariatu terenowego odbyło się w Roku Kapłańskim a budowę kościoła rozpoczęto w 1992 roku. Po początkowej gościnie w salkach katechetycznych macierzystej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu, gdzie sprawowana była niedzielna Eucharystia, uzyskano dzierżawę pomieszczeń gospodarczych od Spółdzielni Mieszkaniowej Hutnik. Do tego celu wykorzystano garaż po samochodach ciężarowych. Od 1990 r. rozpoczęły się skomplikowane starania mające na celu uzyskanie dogodnej lokalizacji pod budowę kościoła. W tym też roku powstał plan realizacyjny i projekt architektoniczny kościoła. Autorem projektu był inż. Stanisław Kwaśniewicz.
Ideą architektoniczną kościoła jest kapłaństwo Jezusa Chrystusa oraz kapłaństwo hierarchiczne, które uosabiało kolegium apostolskie, dlatego świątynia jest wzniesiona na planie dwunastoboku wyjaśnia ks. Wolski. Po wielu trudnościach w 1991 r. miasto przekazało w wieczystą dzierżawę teren pod budowę świątyni. Ostatecznie udało się uzyskać świetną lokalizację - kościół znajduje się w środku parafii. W tym czasie nieocenioną pomoc w zbieraniu i uzgadnianiu dokumentacji okazała Magdalena Pochwalska - wspomina Ksiądz Proboszcz Jarosław Wolski. Już po powstaniu nowej diecezji sosnowieckiej w 1992 r. nowy ordynariusz bp Adam Śmigielski SDB poświęcił plac budowy, a następnie fundamenty kościoła. Pasterz Kościoła sosnowieckiego towarzyszył wiernym i ich duszpasterzowi w budowie, aż do swojej śmierci. Poświęcał bowiem mury świątyni, dolny kościół, doglądał budowy pomieszczeń socjalnych, biblioteki, kancelarii. W roku 1998 poświęcono kaplicę w dolnym pomieszczeniu kościoła, a także salę dla wspólnot parafialnych, kancelarię i pozostałe pomieszczenia. W 1999 roku budowany kościół był już zamknięty w stanie surowym, w latach 2000 – 2004 trwały prace wewnątrz kościoła i wystrój wnętrza. Konsekracji nowej świątyni dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski 16.10.2005 roku. Świątynie wzniesiono dzięki ofiarności wiernych i dużej trosce pierwszego proboszcza, ks.Jarosława Wolskiego.
Dnia 05.04.2008 Proboszcz ks. Kanonik Jarosław Wolski, dekretem ks .Biskupa Adama Śmigielskiego został przeniesiony do parafii Św. Stanisława w Czeladzi. Od 28.04.2008 nominację na tę funkcję otrzymał ks. Ryszard Pietrzak - obecny proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pełnienie funkcji objął od 29.04.2008 roku.

W tej chwili jest 0 użytkowników na stronie.